Tłumienie uczuć


Czy warto tłumić emocje i uczucia?

Czy warto nie czuć, zamykać się w sobie?

Widzę wokoło siebie wielu ludzi, którzy nie czują.
Na pytanie jak się czują, co czują, odpowiedzią jest tylko: „czuję się dobrze” lub „czuję się źle”.

Nie mówią o tym, co czują. Są często bardzo czynni, często są inteligentni i osiągają tzw. sukcesy. Ale się mi z nimi bardzo źle rozmawia. I tak samo ciężko się przy nich przebywa.

Zastanawiałem się co jest?

Wydawałoby się, że ogradzanie się, niedawanie sobie przeżywania trudnych uczuć może być korzystne. Przecież kto chciałby, aby w jego życiu panował haos niepokoju, lęku czy gniewu?

Co mówi książka:

„Kiedy jesteśmy wyprowadzeni z równowagi, próbujemy czasem od razu zmienić emocje negatywne na pozytywne. Jest to jedna z głównych przyczyn zastoju (emocjonalnego). ”

Ale niektórzy nie chcą nic mówić ani myśleć o emocjach.

„Kiedy emocje są zablokowane i nie ujawniają się, nie możemy uzyskać potrzebnej nam energii i miłości albo brakuje nam siły, żeby przyciągać to, co chcemy, i wyrażać swoje pragnienia.” Warto wyrażać emocje. „Uwalnianie emocji negatywnych wymaga od nas większej świadomości [..]. Niektórzy ludzi ograniczają swoje możliwości przez powstrzymywanie, wygaszanie lub wypieranie emocji; inni odczuwają emocje, ale nie potrafią ich uwolnić ani się ich pozbyć. Pogrążają się w emocjach negatywnych i przyciągają w życiu sytuacje, które odzwierciedlają ich negatywizm. Między innymi dlatego tak bardzo boimy się negatywnych emocji.”

Sam widze, jak wielu ludzi, którzy kumulują u siebie negatywne emocje, rzeczywiście z czasem jest w coraz bardziej kiepskiej sytuacji. Albo nie poprawia się im. I to dotyczy wszystkich, niezależnie od wieku, czy pozycji.

„Opowiadanie o swoich losach, zwierzanie się przyjaciołom lub podobnie myślącym członkom grupy wsparcia jest ważnym sposobem wyzwalania bólu bez jego odrzucania.”

Cytaty pochodzą z książki:
John Gray „Jak mieć to, czego się pragnie, i pragnąć tego, co się ma.” Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Reklamy

1 komentarz (+add yours?)

  1. ewa
    Sier 19, 2010 @ 19:58:57

    Jesli staramy sie calkowicie kontrolowac swoje emocje – pozytywne i negatywne zapewne znajdujemy sie pod wplywem pewnych nauk np. ,,nirwana,,.Mozna w ten sposob wpasc w pulapke,utracic poczucie humoru i pogade ducha.
    Ale na co dzien smiech i radosc sa bardzo wartosciowe.Okazywanie emocji jest bardzo wazne,bo pozwala rozladowac wewnetrzne napiecia a przy okazji sam smiech wzmacnia uklad odpornosciowy.

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Follow Opowieści o duchowości on WordPress.com
%d blogerów lubi to: