Oczyszczanie niezadowolenia związanego ze skrzywdzeniem


Niezadowolenie,
niezadowolenie z życia,
nieprzyjęcie życia,
nieprzyjęcie sytuacji w której się znaleźliśmy
– Łazariew uznaje te postawy za degradujące, powodujące powolne samobójstwo.

Poczucie skrzywdzenia może się źle kończyć

Dużo pisałem ostatnio o poczuciu skrzywdzenia. Jak łatwo przy tym przyjąć postawę niezadowolenia! Mógłby ktoś rzec: „o, pisze o skrzywdzeniu, tak dużo, pewnie jest niezadowolony, oskarża, to jakaś kolejna ofiara rozgrzebująca swoją krzywdę”. To jest bardzo częste. Dlatego ludzie nie chcą W OGÓLE o tym rozmawiać. Wylewają dziecko z kąpielą. Nie wiedzą, że sami przez to zamykają sobie furtkę do oczyszczenia się i do lepszego życia.

Rozważenie swoich przeżyć niezadowolenia, odczuć skrzywdzenia jest – jak dla mnie – podstawową sprawą, aby się od nich uwolnić. Nie jest moim celem rozpalanie niechęci [czasami nawet skrywanej nienawiści] – to byłoby sprzeczne z pozytywnym podejściem duchowym.

„Gdy potrafimy o czymś mówić, zaczyna to przestawać nami rządzić” – tak mówiła Sondra Ray. W zakumulowanej energii związanej z poczuciem skrzywdzenia jest zwykle zawartych wiele, wiele postaw niezadowolenia. [O pozytywnym rozważaniu poczucia skrzywdzenia piszę tuta – link]
.

Jestem skrzywdzony – to jestem niezadowolony, można by powiedzieć w języku popularnym. Wydaje się, że jedno z drugim się łatwo i naturalnie łączy. A jednak, te dwie postawy są różne od siebie. Jeśli czuję się skrzywdzony a NIE wybieram postawy niezadowolenia, to przyjmuję swój los i, jak Łazariew mówi, nic mi nie grozi – przyjąłem swój los, wyznaczony przez Siłę Wyższą.

Więcej – jeśli cierpimy, jeśli bolejemy, jeśli skręca nas, a nadal nie przyjęliśmy postawy niezadowolenia, to nadal jest w miarę ok. Przeżywanie smutku, boleści, przykrości jest dobrym kanałem przez który mogą się wydostawać niekorzystne energie. Cały proces żałoby po zmarłym jest temu poświęcony. Aby poradzić sobie z poczuciem skrzywdzenia [przez odejście osoby], a jednocześnie nie przyjąć negatywnej postawy [np. niezadowolenia, chęci odwetu]. To ma służyć żywym, ma to ich ratować, ma to ratować ich życie.

Nie warto wybierać niezadowolenia

Poczucie skrzywdzenia jest naturalne: jeśli ktoś ucierpiał, to poczucie skrzywdzenia wychodzi od ciała.

Natomiast niezadowolenie jest kwestią wyboru, nie jest „zwykłym odczuciem”, a skutkiem wyboru tego, że nam coś nie pasuje i nie chcemy mieć z tym „nic wspólnego”. „O, ja biedny, tak cierpię, taki jestem z tego powodu niezadowolony! To pewnie Bóg chciał się na mnie zemścić, albo los się na mnie uwziął”. Przy takiej postawie człowiek sam z siebie robi ofiarę.

Niezadowolenie, nieprzyjęcie realiów jest więc czymś więcej niż poczuciem skrzywdzenia, jest negatywną postawą w reakcji na pokrzywdzenie. I może wywoływać [jak to Łazariew opisuje] negatywne efekty w naszym życiu, zdrowiu, relacjach. Albo może negatywnie skutkować u naszych bliskich! [np. niezadowolenie matki może spowodować chorobę dziecka].

Niezadowolenie jest to niechęć opisywana przez Buddystów jako stan przeciwny lgnięciu, a równie niekorzystny. Lgniemy do negatywnego obrazu świata, i on nam się realizuje.

Społeczność się broni jako Dusza grupowa

Wielu ludzi obwarowuje poczucie skrzywdzenia pewnym tabu: „nie wolno ci mówić o swoim skrzywdzeniu, rozchmurz się!” Ludzie nie lubią ofiar, które nie umieją przyjąć swojego losu. W USA jest zresztą zwyczaj: „How are you today?” [jak się masz] – jeśli nie odpowiesz „I’m fine” albo „excellent” [wszystko dobrze, doskonale], to jesteś postrzegany jak jakiś co najmniej dziwak, jeśli nie szkodnik.

Wychodzi na to, że społeczeństwo USA, jako Dusza grupowa dobrze sobie zdaje sprawę z tego, że poczucie skrzywdzenia może łączyć się z niezadowoleniem, albo oskarżaniem kogoś. A wtedy może ileś osób ucierpieć. Może pojedyncza osoba nie jest tego świadoma, i nie wyjaśni wam tej zależności. Natomiast społeczeństwo jako całość wygląda, że broni się przed tym degradującym, samobójczym zachowaniem bardzo prostą metodą tabu.

Można mądrzej

Wystarczy uświadomić sobie, że niezadowolenie jest wyborem na podstawie odczucia skrzywdzenia. Jeśli oddzielimy jedno od drugiego, to wykonujemy tą pracę, którą Siła Wyższa chce, żebyśmy wykonali: chce, abyśmy nie postrzegali porażek życiowych jako podstawy do nielubienia albo odrzucenia czegoś lub kogoś. Zamiast tego mamy się nadal weselić i uznawać, że oto otrzymaliśmy odpowiednią dla nas, szytą na miarę lekcję!

W Nowym Testamencie napisano: „radujcie się nieustannie”. Nie tyle, żeby: „nie czuj skrzywdzenia”, bo poczucie skrzywdzenia najpewniej nie raz jeszcze odczujesz. Natomiast niechęć, niezadowolenie z czegoś, z życia jest twórcze i .. prędzej czy później cię będzie prowadzić ku śmierci. Lepiej nie wybierać tej drogi, dla własnego zdrowia i błogostanu.

Jak działać

Gdy będziemy oczyszczać poczucie krzywdy, poczucie skrzywdzenia z nawarstwionych na nim osądów, niechęci, to jest szansa na uwolnienie się od kolejnych złogów emocjonalnych. W tym celu przeciwstawiamy się instynktowi zabezpieczania siebie [z użyciem oceny i niezadowolenia ego myśli, że jest bezpieczniejesze]. Łazariew podkreśla, że powinno się to robić dla własnego zdrowia, dobrego losu.

Dodatkowo nie poddajemy się wzorcowi tabu społecznego, które mówi: nie ruszaj poczucia krzywdy, nie dotykaj się tego. Tabu jest świadectwem prymitywnego sposobu spychania pod dywan spraw, z którymi pierwotni ludzie nie umieli sobie radzić, a chcieli lepiej żyć. Co ciekawe: „hurra – rozwojowcy”, pozytywnie myślący za wszelką cenę też podlegają temu tabu, gdy mówią, iż nie należy drążyć poczucia skrzywdzenia. Na szczęście poczucie skrzywdzenia nie jest jednoznaczne z decyzją o niezadowoleniu. Trochę rozpoznania i wszystko wiadomo.

Otóż, jak wielu powyżej cytowanych, proponuję jednakże odczuwać poczucie skrzywdzenia. Ba, nawet dokopywać się do tych pokładów poczucia skrzywdzenia, których jeszcze nie odkryliśmy, które świat czy my sami gdzieś zakopaliśmy.. Sesjować, czuć ból, krzywdę, wrzeszczeć, piszczeć, łkać na stołku bioenergetycznym, odkopywać wręcz dwane postawy przyjmowania niechęci, niezadowolenia i oczyszczać je, decydując obecnie inaczej! Nawet jeśli kiedyś zdecydowałem, że zacząłem czuć niezadowolenie, to obecnie, cofnąwszy się do przeszłości, mogę to zmienić i wybieram dobry nastrój, pogodę ducha. I jednocześnie zmienia mi się tendencja życiowa, ponieważ wybieram program o mniejszej zawartości samodestrukcji [pochodzącej od postawy niezadowolenia].

Oczyszczanie się w ten sposób oparte jest więc na dobrych podstawach!

Reklamy

9 Komentarzy (+add yours?)

 1. flywojt
  Wrz 30, 2012 @ 10:09:21

  Magicznym słowem jest tu akceptacja. Niezadowolenie to inaczej opór, który jest pożywką dla Ego. Spowodować poczucie oddzielenia to jego metoda: ja taki skrzywdzony, biedny – inni są winni. Kiedy człowiek akceptuje swój los jako efekt wcześniejszych wyborów ( karma ) uzyskuje także siłę aby to zmienić. Uważam, że poczucie skrzywdzenia jest równie niebezpieczne co niezadowolenie. W procesie terapeutycznym ważne jest aby wywalić negatywne emocje, przeżyć je, i w tym kontekście się z Tobą zgadzam, ale należy dążyć do takiego stany świadomości aby zarówno skrzywdzenie i niezadowolenie się nie pojawiało.

 2. flywojt
  Wrz 30, 2012 @ 11:15:35

  Największym kłamstwem w historii jest to, że można znaleźć szczęście na zewnątrz siebie. To kłamstwo powoduje całe cierpienie na świecie bo ludzie próbują ciągle wygrać z sytuacją zewnętrzną czego zrobić się nie da. Drugą wielką tajemnicą jest to, że Twoja sytuacja zewnętrzna jest odbiciem Twojego wnętrza. Jeśli zmienisz siebie, zmieni się też to co na zewnątrz i Twoje „problemy” znikną.

 3. SwiatDucha
  Wrz 30, 2012 @ 21:19:41

  Zgadzam się, że niezadowolenie odżywia ego. A odchodzenie od niezadowolenia odświeża Ducha.

  > aby zarówno skrzywdzenie i niezadowolenie się nie pojawiało.
  to jest sytuacja idealna, może być ona obecna w stanach trans [oświeconych] [o tym mówi Ken Wilber]. U zwierząt [pre] pojawia się skrzywdzenie.

  Dlatego właśnie napisałem ten tekst, aby dać wgląd, że my, ludzie jesteśmy pośrodku, i jednak podobni jesteśmy zwierzętom, ponieważ przeżywamy [i co gorsza tłumimy] skrzywdzenie.
  Jednakże z powodu myślenia i ego dodatkowo uruchamiamy niezadowolenie.

  Piszesz wojt, że poczucie skrzywdzenia jest niebezpieczne. To możesz równie dobrze powiedzieć to o oczach, bo powodują zobaczenie agresora, o apetycie, bo prowadzi do otyłości, o nogach, bo prowadzą samobójcę nad skraj przepaści.

  Jednak praca nad sobą [jak sądzę] prowadzi do oczyszczenia i oświecenia.

 4. SwiatDucha
  Wrz 30, 2012 @ 21:35:04

  Świat jest bardzo przekonujący, przez swoją komplikację, że to on decyduje o życiu. I dlatego ludzie tak się nim mocno zajmują. Owszem, trochę trzeba, ale zauważenie, kto jest twórcą mojego życia [także poprzez wcielenia] jest tu kluczowe, tak jak piszesz.

 5. flywojt
  Wrz 30, 2012 @ 21:35:12

  >aby zarówno skrzywdzenie i niezadowolenie się nie pojawiało.
  to jest sytuacja idealna, może być ona obecna w stanach trans [oświeconych] [o tym mówi Ken Wilber]. U zwierząt [pre] pojawia się skrzywdzenie.

  Nie jest to takie trudne do osiągnięcia. Potrzeba odpowiedniej perspektywy patrzenia. Kiedy widzę siebie w roli ofiary to pojawia się skrzywdzenie. Jeśli jednak w moim światopoglądzie istnieje pojęcie karmy i moje „nieszczęścia” widzę jako efekt wcześniejszych wyborów to już nie mogę się okłamywać, że jestem ofiarą. Jeśli dodatkowo z każdego „skrzywdzenia” wyciągam wnioski i lekcje płynę z nurtem życia i skrzywdzenie i niezadowolenie znika.

  >Piszesz wojt, że poczucie skrzywdzenia jest niebezpieczne. To możesz równie dobrze powiedzieć to o oczach, bo powodują zobaczenie agresora, o apetycie, bo prowadzi do otyłości, o nogach, bo prowadzą samobójcę nad skraj przepaści.

  Nie rozumiem tej przenośni. Skrzywdzenie nie jest czymś naturalnym. Pochodzi od Ego i jest wynikiem wiary w iluzje. Jak powiedział Budda cierpienie jest potrzebne po to aby zrozumieć, że nie jest potrzebne.

 6. SwiatDucha
  Wrz 30, 2012 @ 21:43:50

  Czyli [już w największym skrócie i podsumowaniu], aby wybrać odpowiednią postawę, wtedy można osiągać albo niezadowolenie i resentymenty, albo mogę wysnuwać z doświadczeń wnioski i odpowiednio modyfikować następne decyzje, i nie mieć niechęci, niezadowolenia. To jest proste, ale nie wszyscy chcą to uznać, tą postawę..

  > Skrzywdzenie nie jest czymś naturalnym.
  Jak dotąd tak to odbieram, że odczucie skrzywdzenia jest czymś naturalnym. Biorę za przykład zwierzęta, nie mające ego. Czują skrzywdzenie, chociaż nie mają [zwykle] nienawiści, niezadowolenia. Ale jak ktoś je dajmy na to bije, to krzywdę czują. Nawet jak jadą na miejsce swojej kaźni [do rzeźni] to ogromnie to już przeżywają. Czy nie uznajesz tego za naturalne? Zwierzęta wywodzą się z natury.

 7. SwiatDucha
  Paźdź 01, 2012 @ 14:26:52

  trochę zmieniłem początek

 8. krokodyl dandi
  Paźdź 02, 2012 @ 14:12:04

  capnął krokodyl krokodyla za łapę

 9. Iver
  Lu 11, 2015 @ 17:19:25

  Z tym akapitem o Duszy Grupowej skojarzył mi się ten fragment filmu pt. „Szczęśliwego Nowego Jorku”: https://www.youtube.com/watch?v=rQ2-m4YYqp0

Komentarze

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Follow Opowieści o duchowości on WordPress.com
%d blogerów lubi to: