Nowe czasy kobiecego


Dotychczas ten tekst miał nazwę: Nowe czasy Yin. Ale to raczej nadchodzą nowe czasy kobiecego, które w sobie zawiera nie tylko Yin, a też i Yang.

Jeśli komuś się nie podoba szukanie i odnajdywanie globalnych zasad, trendów,
niech sobie zamknie okno tej przeglądarki,
bo nie będzie usatysfakcjonowany czytając dalej..

Kobiece odnosi się do kobiet.

A yin – w obecnych czasach nie odnosi się tylko do kobiet.

Dlatego taka zmiana nazwy. Potrzeba bowiem rozróżnić

Pomiędzy yin a kobiecym

Można sobie wyobrazić to rozróżnienie jako dwa wróble.
Wyobraźmy sobie, że jeden wróbel jest „yin”, a drugiego nazwiemy „kobietą”.
Dotychczas patrzyły w jednym kierunku.

A obecnie? :

dwa wróble

[dla osób, które się wzburzą z powodu porównania kobiecego do czegoś tak miałkiego jak wróbel – przepraszam, ale miałem akurat taki obrazek. Bardzo ciekawie wyglądają, bo są niemal identyczne, więc pasują do porównania.

Co prawda – w tym porównaniu yin do wróbla było coś jak najbardziej dobrego, adekwatnego, poprawnego.
Chińczycy nazywają pierwiastek yin „małą rzeczą”.
A wróbel z natury jest mały. Yin może być potężne w swojej sile, a jest z natury małe, mniejsze od yang.
Jak to może być?
To zachodnie postrzeganie nam tu wstawia kołek w tryby. Gdy się spróbuje nie oceniać pochopnie, „po zachodniemu”,  a zobaczyć naturę elementów yin i yang, wtedy jest to możliwe, aby „małe” z natury yin równoważyło „duże” z natury yang.]

Dobra, spróbuję ponownie.

Przed „naszymi czasami”, gdy receptywne yin szło ramię w ramię z żeńskością, z tym, co kobieta prezentuje sobą, można powiedzieć, że yin i kobieta patrzyły na siebie.

two swans

Przykładem tego, jak kobieta potrafi być yin jest to, że powoli, bez pośpiechu, z receptywnością zajmuje się swoim dzieckiem.

Obecnie już tak sobie z dzióbków nie jedzą.. Mają swoje osobne przestrzenie i zainteresowania:

two swans 2

Przykładem tego, jak kobieta nie potrafi być yin jest to, że wobec swojego dziecka zachowuje się szorstko, pośpiesznie, stawia mu cele i wymaga ich realizacji. Może i wspiera, ale ostro wymaga. To jest zachowanie yang.

Kobiece rozeszło się z pierwiastkiem yin

już go nie nosi w sobie tak wiele, nie wyraża yin tak jak kiedyś. Teraz pojedyncze panie jedynie mają owego yin na tyle, żeby je wskazać jako przykład. Te, które wychowane zostały np. gdzieś w głębokiej Azji, w tradycyjnej kulturze – te jeszcze mają owego yin wiele. Znam na szczęście takie pani, i powiem, że to jest zachwycający widok.

Dodatkowo mogę wspomnieć o znajomej, która miała dominującą, ostrą matkę. Ledwo uszła z życiem spod takiego traktowania. Obecnie jeździ do Indii. Po ostatnim pobycie u rodziny Hinduskiej, gdzie tradycyjna matka zbiera jak pisklęta dzieci pod swoimi skrzydłami powiedziała, że miłość tej hinduskiej matki uleczyła coś w jej sercu. Coś, co jej własna matka zepsuła ileś lat temu..

Trochę historii

Nie lubię historii, zwłaszcza tej szkolnej. Ale czasami potrzeba rzucić okiem na „uwarunkowania społeczne”. Szczęście nid będzie tego dużo.

W przeszłości wojny toczyły się w różnych miejscach na ziemi. Wojna weryfikowała postawy Dusz – w bardzo agresywny sposób. Wiele na to wskazuje, że obecnie nie będzie takich dużych wspólnych weryfikacji Dusz i ich postaw, jak to bywało w przeszłości. To też jest zresztą bardzo duży plus dzisiejszych czasów.

W tysiącleciu określanym cyfrą 2 w dacie, wiele się uruchamia pierwiastka Yin, żeńskiego.

2 to symbol Yin, receptywny w przeciwieństwie do 1 Yang. A więc i symbol opieki, i pielęgnacji na poziomie poszczególnych osób. Yin obejmuje władanie, a w nim jest też impet Yang.

Na dzisiaj możemy czuć się zaopiekowani np. na portalu społecznościowym, albo jako pojedynczy klient jakiejś firmy. Im bardziej się będziemy sobą opiekować, tym lepiej, bo już nie ma co oczekiwać, że system coś zrobi za nas. Gdy nie będziemy się sobą opiekować, to możemy ucierpieć.

Już premierami zostają kobiety. Kobiety są coraz silniejsze, coraz bardziej yang.

Dominacja kobiecego, to także rozstanie z mężczyzną, który „nie rokuje”. Ja się nie dziwię, że kobiety odchodzą. Mężczyźni nie mają im co zaproponować z tego, czego panie właśnie potrzebują.

A potrzebują różnych spraw, a wartość partnera jest ceniona na ile on jest w stanie jej dać to, czego ona potrzebuje. A pan właśnie się w tej roli NIE SPEŁNIA.

divorce

Zupełnie inne środowisko dla dawnych postaw

Zmieniło się nam środowisko społeczne.

Mężczyzna nie ma jak się spełniać, bowiem, to czego mężczyźni byli uczeni przez stulecia, że to idee są słuszne, a nie partnerstwo z kobietą, to odchodzi. Odeszło.

Odeszły w dużej części ciężkie fizyczne prace, gdzie dominację miał mężczyzna.

Odeszły potrzeby długotrwałych prac domowych, gdzie potrzeba było kobiety.

Przez wiele wieków kobiety były marginalizowane, przez co dzisiaj dźwigają wściekłość pokoleń swoich poprzedniczek.

Zarówno pani potrafi dzisiaj sama jakoś nieźle przeżyć, jak i nie dostaje tego czego potrzebuje od mężczyzny. Czasami więcej jest motywacji, napędów rozłączających, jak łączących związek. Rozejście jest więc kwestią czasu.

Czy mężczyzna jest w stanie „dać” kobiecie coś duchowego, czegoś ze swojej dziedziny? Może i tak, chociażby na swoją ograniczoną, ludzką miarę. Tylko ona nie chce brać!

Nie chce brać tego, co zwykle dawał dotychczas mężczyzna. Jest też w stanie buntu kobiecego, w łączności z rodem kobiecym.

A i rozpasane reklamy typu „jesteś tego warta” stawiają mężczyznę z jego osobistą małą miarą do porównania z miarą ogromną, pompowaną korporacyjną machiną reklam i nadziei. Pojedynczy człowiek nie ma szansy się mierzyć z machiną zatrudniającą tysiące osób.

small-man

Na dzisiaj jak widzę, jedyna droga dotarcia do kobiety, to poprzez jej emocjonalne potrzeby, poprzez wspieranie jej w tym obszarze. Mężczyźni, którzy nie mają tych chęci lub umiejętności mogą wydawać się może i na krótką miarę „potrzebni”, ale łatwo mogą być zrotowani przez „wymianę na lepszy model”.

Duży rozwój przemysłowy i idealizm, ideowość XX wieku, które były typu Yang przechodzą w dużą i powszechną pragmatyczność Yin. I dobrze, bo idee się nie sprawdziły w praktyce. Na pewno nie były końcowymi elementami, jak zapewniali ich twórcy czy zwolennicy. A zarządzanie masami dawało dużo cierpienia całym narodom.

Duchowość już bardziej harmonijna

Podobnie w duchowości – ideowe nurty duchowości, czy też religie bardzo silnie rządziły kulturą. XX wiek zweryfikował ideowość: nie sprawdziła się.

Obecnie idei nie ma już, jest zaradność, ekonomia. Oczywiście każdy nurt może mieć swoje wynaturzenia, swoje ciało bolesne. Tak jak Yang próbował swoje ciało bolesne „uleczyć” konfliktami fizycznymi (siła przeciw sile). Mężczyźni nie umieją(-li) rozpracować emocji czy presji psychicznych.

Yin aby ukoić boleści chce pracować na poziomie psychiki. Jest to krok ku duchowości, ponieważ psychika jest wyżej od materii. Krok całej ludzkości! Na ile będzie to oczyszczanie psychiki, a na ile wojna psychiczna z inną osobą – to już zależy od konkretnych osób.

Teraz chyba nastaje epoka osobności

Ludzie będą nie grupowo a osobiście mogli doznawać dobra i dostatku. Niewolnictwo i karma grupowa od czasów Atlantydy, Sumeru, Egiptu coraz bardziej ustępuje osobistej świadomości i osobistym decyzjom o własnym życiu. Czy będą ze sobą, czy zwiążą się ze sobą – to już nie będzie kwestią konieczności, przymusu, a wyboru.

Można będzie doznawać osobistego dostatku, prosperity, ale też ludzie będą osobiście przez Wszechświat rozliczani z karmy,  weryfikacje będą osobiste.

Tak więc, z jednej strony panie, ich wkład w społeczeństwo będą bardziej znaczące. A właśnie dla pań związki są bardzo istotne. O nie będzie trudniej, już teraz jest więcej osób samotnych, singli. Widać, że ludzie nie chcą „z pierwszym lepszym” wchodzić w relacje.

Będzie trzeba zweryfikować postawy swojej Duszy, aktywnie uczyć ją, aby być w związku.

Takim dobrym pomysłem, aby uczyć swoją Duszę są warsztaty [link], na których pracuje się na tematy związków, pokazuje się swojej Duszy jak funkcjonuje w związkach. Wręcz sobie samej pokazuje się jak się funkcjonuje w związku. Czy mam realny obraz partnera, czy też są to moje chciejstwa, i chcę go przykroić do moich potrzeb, pragnień. Czy chcę współpracować z partnerem, czy też rozkazuję mu.

Wiele osób ma postawy pochodzące z poprzedniej epoki (już dzisiaj możemy tak o tym mówić): stają na stanowisku, że ich interes jest na pierwszym miejscu, i chcą dobrać sobie partnera takiego, jaki im pasuje. A jak przychodzi inny, to „trzeba go zmienić”.

Partner przychodzi nieprzypadkowo. Jedni wskazują, że w większości związki partnerskie są związkami karmicznymi. Czyli takimi, w których ujawnia się karma, zwykle nieoczyszczone postawy naszej Duszy. A partner/ka mają nam te postawy bardziej pokazać pod nos. To jest zwykle ciężki kawałek chleba, ponieważ dużo osób jest już w miejscu, gdzie ich karma jest na tyle dojrzała, że się chce mocno manifestować. I nie ma zwykle łatwych rozwiązań, takich, jakie byśmy sobie wymarzyli.

Jak to S. N. Łazariew mówi: Dusza przyciąga sobie takiego partnera, który ma od Wszechświata zadanie aby nas uczyć, leczyć naszą Duszę.

Łatwo nie jest, ale to nie otoczenie jest podstawowym źródłem cierpienia narzekających, tylko karma Duszy. To nie dlatego, że „Jacek okazał się dupkiem”, tylko „w mojej Duszy jest coś, co 1) przyciągnęło mi Jacka do mojego życia, 2) on zaczął mi mocno pokazywać postawy mojej Duszy.
Ja się nie dziwię, że pani też mogła nie zdzierżyć postaw swojej Duszy wobec Jacka. Nie ma co jego wybielać – jak to psychologowie mówią: „wina” jest rozłożona fifty-fifty, po połowie z każdej strony. Ale brak chęci pracy nad sobą, nad relacją, to już jest konkretna intencja.
I można jej NIE MIEĆ.

Dosyć często ludzie nie mają intencji pracy nad tym trudnym związkiem, w którym są. Często mają rację, ponieważ jest nazbyt trudny.

Ale często już też rezygnują z wystarczająco dobrego, bo „może być przecież lepszy”.. I jak tu znaleźć racjonalne wyjście, złoty środek?

Karma nam tworzy życie

Mamy coraz większą mobilność, wielkie możliwości, ogromnie dużo opcji do wyboru. Można się przemieszczać, można się  oczyszczać.

Czytam w komentarzach ubolewanie nad tym co się w Polsce dzieje. Ja bym raczej wskazał, że dobrze by było „ubolewać” nad swoją karmą i jej stanem.

Bo to coraz bardziej postawy własnej Duszy dają popalić, a nie środowisko, w którym się żyje. Środowisko jest raczej formą spłatora karmicznego. W naszych czasach, w pobliżu siebie będą mogli mieszkać ludzie i szczęśliwi i nieszczęśliwi, ale nie będzie to wynikiem rządów, a osobistej karmy.

Jeśli ktoś ma poprawne postawy w Duszy, to będzie dobrze sobie żył. Jak nawet urodzi się w nie za specjalnym kraju, to się do lepszego przeniesie!

A jak ktoś ma Duszę poobciążaną niepoprawnymi przekonaniami, postawami, „niekulturalną”, to będzie dostawać w ucho od Wszechświata.

Pamiętajcie, jeśli życie się wam nie zmienia, to oznacza, że nie zaszły jeszcze takie zmiany w waszej Duszy, które powodują zmiany w życiu. Bez przyczyn nie ma skutków.

Nie ma co się oszukiwać mówiąc:

„ja przecież tak bardzo myślałem nad tym!” albo

„ja tyle emocji przeżyłam w tym temacie! I NIC!”

– Jak nie ma widocznych zmian, to oznacza, że wasza para poszła w gwizdek. Owszem, mogliście być zaangażowani w działania, przeżycia, ale .. nie miały one w sobie przyczyny zmian dla waszego życia.

Gdy ktoś będzie miał w swojej Duszy negatywne programy, postawy, będą one weryfikowane na poziomie tej osoby, ewentualnie jej rodziny. Karma narosła, więc rodziny się sypią – mocno są weryfikowane. I związki między ludźmi nie wytrzymują tej weryfikacji: nie spełniają nadzieji w nich pokładanych.

Wniosek: trzeba zmienić podstawy związków, aby W OGÓLE mogły przetrwać.

Związki na starych zasadach – nie zadziałają już

Jak widzicie, dzisiaj rodziny nie są tak scalone, tak grupowe jak kiedyś, czyli pojedyncza osoba będzie bardziej korzystała ze swoich zasług, jak i może dostać wciry. Bez mieszania w to innych.

To z jednej strony daje większą prawdziwość, większe zrozumienie własnego wkładu w swoje życie. Ta wiedza dopiero się zaczyna, dopiero ludzie się jej uczą.

Z drugiej strony da to większą samotność, ponieważ, przynajmniej na początku, gdy postawy karmiczne Duszy będą bardzo silne, to ego wzrasta, no i dwojej ludzi o mocnych ego trudno aby tworzyło harmonijny związek. Więc mamy więcej rozwodów, więle matek samotnie wychowujących dzieci.

Dopiero z biegiem lat wzajemne współczucie, wzajemne zrozumienie będzie narastać, a ego maleć.

Na szczęście już teraz mamy możliwość o wiele bardziej żyć własnym życiem, niż kiedyś. I aby żyć zdrowo, wręcz potrzeba się wymiksować z Systemu. Panie tego nie dokonają, one lgną do Systemu jak do Zbawiciela – w nim jest przecież oparcie! Tak działają programy prokreacyjne (niezależnie czy w tonacji yin czy w yang). Prokreacyjne programy kobiece związane związane są z rolą ciała kobiecego i w nim zakorzenione.

Owe programy prokreacyjne nie mają zwykle krztyny zrozumienia dla chęci wolnościowych: jeśli relacje się zacieśniają, to tylko może oznaczać, że „dobrze”.

A że ktoś ledwie żyje? Że taka osoba ledwie dycha na dwóch etatach? Tego nie zmieni, bo by musiała łyknąć coś duchowego do swojego życia, do swojej Duszy. Często by potrzebowała inspiracji od mężczyzny, docenienia męskiego napędu.

„Ale co tu doceniać, jak to taka łamaga! Nie ma za grosz poczucia realizmu” (tak może owy nierealistyczny facet wyglądać:)

Przy braku docenienia męskiego, kobiety będą dalej i dalej iść „w swoje”, System będzie tężał, umacniał się dzięki ich energii. A dzieci będą bardziej i bardziej zagubione (bo wychowanie, idea jest w męskim).

Chcecie żyć zdrowo?

Pragnienie życia poprawnie, zdrowo w tych pokręconych czasach jest pragnieniem bardzo ambitnym!

Nie jest to proste, bo potrzeba przejść na własną „drugą stronę życia”, na stronę, której system nie stworzył, nie reżyseruje. Nie ma co oczekiwać, że to będzie na początku jakaś spektakularna „druga strona”.
Może być i biedna i skromna, ale będzie swoja własna.

cropped-free-eagle.jpg

Reklamy